Zamieszczony przez: dnia: 27 czerwca 2017

Problem zakwaszenia organizmu dotyka znaczną część społeczeństwa, które najczęściej nieświadomie popełnia błędy żywieniowe. Zakwaszenie organizmu, również najczęściej pojawia się u osób zapracowanych, osób, które żyją pod presją czasu i zapominają o tym, że zdrowie jest najważniejsze. Fast food, brak snu, stres i nerwy przyczyniają się wielokrotnie do poważnych chorób. Zakwaszenie nierzadko dotyka osoby, które mają podwyższony wskaźnik potencjalnego obciążenia kwasem nerek.

Zakwaszenie organizmu to dolegliwość, która na początku najczęściej objawia się złą kondycją włosów oraz paznokci, szarą cerą, spadkiem formy, poczuciem smutku i senności. Badania dietetyków pokazują, że dużo częściej z problemem zakwaszenia organizmu spotykają się kobiety, aniżeli mężczyźni. Zakwaszenie może być źródłem poważnych chorób, więc ważne jest, aby Nasza reakcja była bardzo szybka i skuteczna. Osoby, które dotknęły problemu zakwaszenia najczęściej wprowadzają do swojej diety produkty zasadowe i dbają o odpoczynek organizmu.

W jaki sposób leczyć zakwaszenie organizmu?

Odpowiednim rozwiązaniem w walce z zakwaszeniem organizmu najczęściej jest zmiana diety, a także zmiana nawyków – ograniczenie używek oraz więcej snu. Wprowadzenie diety alkalizującej opiera się na produktach zasadowych – między innymi to warzywa, owoce, makaron, ryż, kasza. Dietetycy opracowali wskaźnik potencjału kwasotwórczego – dzięki temu dużo łatwiej i szybciej można przywrócić organizm do prawidłowego funkcjonowania oraz gospodarki jelitowej. Jeśli chcemy wyleczyć Nasz organizm i ciało z zakwaszenia musimy bardzo racjonalnie i świadomie zmienić swoje nawyki żywieniowe, które dość często są niezdrowe. Według wskaźnika PRAL możemy ocenić, które składniki Naszego obiadu są kwasotwórcze i mogą wprowadzić prawdziwą dysharmonię w Naszym zdrowiu. Idealnym rozwiązaniem, proponowanym przez specjalistów dietetyki jest zestawienie produktów kwasowych i zasadowych w Naszym żywieniu w proporcji 80% i 20%, tak, aby zmniejszyć ryzyko doprowadzenia do negatywnych skutków zakwaszenia organizmu.

Zamieszczone w: Zdrowe odżywianie

Komentarze

Dodaj pierwszy komentarz.

Skomentuj


Możesz użyć tych HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*